ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Koleżanki namawiają mnie do palenia...

Ostatnio moje koleżanki zaczęły palić papierosy. Ja nie chciałam próbować, bo wiem, że to szkodliwe i w ogóle nie wydaje mi się to fajne. Ale dziewczyny przyłączyły się do starszych kolegów i chodzą za szkołę palić… Ja nie wiem, co wtedy ze sobą zrobić. Parę razy byłam tam z nimi ale głupio się czułam. Próbowali mnie namawiać do palenia. Teraz siedzę sama na przerwach, z dziewczynami nie jest już tak jak wcześniej. Ostatnio spytały, czemu nie chcę z nimi palić i czy to znaczy że nie chce się z nimi zadawać. Stwierdziły chyba, że do nich nie pasuję. Nie wiem co mam zrobić bo, nie chce stracić koleżanek. Myślałam o tym, żeby spróbować zapalić, albo jakoś inaczej im pokazać, że warto się ze mną przyjaźnić. Co o tym myślicie?

Zespół 116 111 odpowiada:

Napisałaś do nas o tym, że Twoje koleżanki zaczęły palić papierosy. Martwisz się, jak ta sytuacja wpływa na Waszą przyjaźń, na której Ci zależy. Z jednej strony wiesz, że palenie jest szkodliwe i nie chcesz tego robić. Z drugiej koleżanki namawiają Cię do palenia i dziwią się, że tego nie robisz. Rozumiemy, że przez to możesz czuć się zagubiona i możesz nie wiedzieć jak się zachować.

To ważne, aby nie robić czegoś wbrew sobie

Rzeczywiście jest tak, że palenie papierosów może bardzo szkodzić zdrowiu – szczególnie u tak młodych osób. Niestety wiele młodych ludzi sięga po papierosy nie do końca zadając sobie sprawę z konsekwencji. Pamiętaj jednak, że to bardzo ważne abyś nie robiła niczego wbrew sobie i nie godziła się pod wpływem koleżanek na coś, na co nie masz ochoty.

Rozumiemy, że możesz obawiać się utraty koleżanek. Wspomniałaś, że koleżanki powiedziały Ci, że chyba do nich nie pasujesz. To zrozumiałe, że w takiej sytuacji mogło być Ci przykro i mogłaś się poczuć odrzucona. To naturalne, że chcemy by bliskie osoby akceptowały nas i potrzebujemy czuć, że do nich „pasujemy”. Nie oznacza to jednak, że musimy mieć takie samo zdanie na każdy temat. Nawet bliskie osoby mają często różne zdanie w pewnych sprawach, a mimo tego spędzają razem czas i się lubią. Ważne, by akceptować to, że różnimy się od siebie.

Warto porozmawiać z koleżankami i wyjaśnić im swoje zdanie

Nie wiemy, czy próbowałaś porozmawiać z koleżankami o tym jak się czujesz. Warto wyjaśnić im, że nie chcesz palić papierosów, ale nadal chciałabyś spędzać z nimi czas. Może więc uda Wam się spokojnie porozmawiać o tej sytuacji i o tym, jak chcecie by dalej wyglądała Wasza przyjaźń?

Pytasz się nas czy spróbować zapalić lub inaczej im zaimponować. Jeśli mamy poczucie, że musimy spełnić jakieś warunki, żeby ktoś chciał się z nami przyjaźnić, warto zastanowić się, czy taka znajomość jest dla nas dobra. Zastanawiamy się, czy masz jakieś inne koleżanki, które nie palą papierosów, a przy których czujesz się dobrze i swobodnie. Może warto zwrócić uwagę na takie osoby w Twoim otoczeniu?

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół 116 111