ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Działanie papierosów

Papierosy są jedną z najbardziej rozpowszechnionych i łatwo dostępnych używek. Dlatego być może i Ty staniesz przed pokusą zapalenia. Warto wiedzieć więcej o ich działaniu i konsekwencjach palenia, tak, by móc zadbać o siebie i swoje zdrowie.

Jakie są skutki palenia

Dym papierosowy zawiera m.in.

  • nikotynę
  • substancje smoliste
  • kilkanaście różnych gazów, z których najgroźniejszym jest tlenek węgla

Substancje zawarte w dymie są rakotwórcze, a nikotyna jest silnie trująca i powoduje uzależnienie. Szkodliwe substancje wraz z krwią rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Powodują m.in. choroby układu oddechowego (nowotwór oskrzeli, krtani i płuc) i układu krążenia. Ponadto wpływają bardzo niekorzystnie na wygląd zębów, skóry, włosów i paznokci.


Osoby niepalące mając kontakt z dymem papierosowym są narażone na działanie tlenku węgla, co może powodować u nich podrażnienie śluzówek oczu i nosa, a także bóle głowy.

Jak nie zacząć palić?

Często po pierwszego papierosa sięgamy, bo namawiają nas do tego znajomi. Warto wtedy pamiętać, że ważne jest aby nie robić niczego wbrew sobie. Jeśli myślisz, że palenie zaimponuje komuś z Twojego otoczenia i sprawi, że będziesz lubiana/-y, zastanów się czy taka znajomość jest dla ciebie dobra.

Czasami zdarza się, że sięgamy po papierosa z ciekawości, aby sprawdzić jak to jest zapalić. W takiej sytuacji możesz zastanowić się czy warto narażać swoje zdrowie i dobre samopoczucie po to, by zaspokoić ciekawość.

Warto pamiętać o szkodliwości palenia zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po papierosa. Jeśli jednak już zacząłeś palić, i zastanawiasz się jak rzucić przeczytaj o tym więcej tutaj.